1 Kasım 2016 Salı

BEYOĞLU SAHAFLAR

Bu yıl onuncusu yapılan sahaflar festivali ayın 24'ünde başladı,  6'sına  kadar sürecek. Hafta içi altıda işten çıkıyorum diye hafta sonu gideyim dedim. Pazar günü ders bitince ( 10 - 16 arası ders var ve en boş günüm) Beyoğlu'na geçtim. 
Gittiğimde konuşma vardı, kimler hangi konuda konuşuyor ilgilenmedim. Daha sonra Hakan Aysev anonsu duydum. Kitap fuarında konser? Ne güzel dedim ama beklediğim gibi bir şey değildi. Sadece kendi beğendikleri şarkılar üzerine konuştular. Konuşurken de arka fonda bahsi geçen şarkı gayet rahatsız edici bir şekilde dinletildi. Birilerini canlı dinleme fırsatı varken stüdyodan geçmiş bir şeyler dinlemek bir benimi rahatsız ediyor. Hadi biz de rahatsız oluyoruz deyin, lütfen lütfen :)


Neyse efendin ben sahafların sadece bir tarafını gezebildim. Genel olarak kitapçılar ilgisiz. Her soruya ''yok '' diye cevap veriyorlar, bir bakmışsınız yok denen gözünüzün önünde. Tek bir kitapçı sorulama cevap verdi. Sorduğum kitapları bildi! Ne olduğunu anladı. Knut Hamsun seyahatnamesi dedim kadın direk kitap ismi verdi. Halbuki oraya gelene kadar sorduklarım gayet bilinen şeylerdi. Sadık Hidayet, Necip Mahfuz, Mukaddime, Hay bin Yekzan gibi. 
Belki Hay bin Yekzan bilinmez. 


Neyse efendim onca yorgunluğa ve ilgisizliğe rağmen birazcık alışveriş yaptım. 
Ali Ural'ın şiir kitapları vardı. Şiir sevemediğim için almadım. Mukaddime  ve Hay bin Yekzan uzun zamandır almak istediklerim. Necip Mahfuz'dan başka kitaplar aramıştım, bulamayınca bunları aldım. İskender Pala sevdiğim yazarlardan biridir, Samiha Ayverdi de öyle.  Varlık yayınlarından kitaplar vardı ama seçemedim. 
Diğerleri bir yerlerden aklımda kalıp defterime not ettiğim kitaplar. Ahraz'ı kimden duyup not etmişim hatırlamıyorum bile. Hatta benim not ettiğim kitap bu mu, ona bile bakmadım.  


Aklımda pek çok kitap var ama kitapları koymaya yerim yok. Zaten '' şu kitabı arıyorum '' deyince ilgilenecek personelde yok. 
Şu an için 15 kitap aldım. Tekrar gitmeye vaktim yok. Hafta sonu bir dersten sınavım var, yüzüne bile bakmadım. Yarın kuzenimin kınası, pazarda düğünü var. O sebepten bunlarla yetineceğim. Ah pardon daha önceki senelerden alıp okumadığım kitaplarımda var, Onları da okurum bir bahane ile. 

Hangi kitaplar derseniz 

2012 kitapları okundu,
2013 kitapları  okundu,
2014 kitapları  16 kitaptan 7 tanesi kalmış. 

Eski aldıklarımın sene bitmelerini umuyorum. Hadi bakalım, bana kolay gelsin. 8 yorum:

 1. Sahaf gezintilerini okumayı çok seviyorum.

  Okunan kitap sayısı da hatırlıymış :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sahaflarda gezmeyi de, gezi yazılarını okumayı da çok severim. Kimsecikler gitmemiş olmalı ki okuyacak bir şey göremedim :)

   Sil
 2. evet bir hayli ilgisiz sahaflarımız , kulak misafiri olduğum kadarıyla üsküdarda iyi iş yapmışlar , belki de ondan , ben de aldım bir kaç tane ama bloga yazı giremedim ne yazık ki :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben sizin izlenimlerinizi, kitaplarınızı merak ettim ki :)

   Sil
 3. Beyoğluna gitmeyeli yıllar oluyor. Kitap için gitmek, kitabı bahane edip gitmek benim için harika olurdu eminim ama İstanbul'a gitmeyeli de baya olmuş :/
  Sahaflara bayılırım...
  Sevgiler :)

  YanıtlaSil
 4. Merhaba
  Birde sahaflar insana sanki hiç kitaptan anlamıyormuş gibi davranıyorlar. Tamam getirmedin kitabı yok diyorsun da bari kardeşim bize akıl verme. Dünya kadar kitap okuyup araştırıyor, bunlar üzerinde tartışıyoruz. Tabi bizim gibi okuyucu kitlesi belki az olduğu için de bize ters geliyor olabilir. Bizim için daha ön planda olan arkadaşlar ile buluştuk, gezdik, sohbet ettik ve sahafları dolaştık. Aldığımız kitaplarda kar kaldı bu günün üzerine. Keyifli okumalar diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Satıcılarda elindeki malı bitirmeye çalışan akşam pazarcısı modu var. Bir kitap / yazar soruyorsak kendimizce bir tarzımız vardır. Herhangi bir kitap önerilmez ki. Bizi anlayacak çıkar muhakkak, keyifle kalın.

   Sil

Sizden alalım bir fikir....