2 Aralık 2013 Pazartesi

Kitap Listem - Kasım


Kitapları toplu yorumlama fikrini beğendim. Blogger okuyucusu olarak aynı anda bir kaç kitabı görmek benim için daha avantajlı oluyor, bu yüzden bende toplu olarak yayınlayacağım.
Bu listem dört âdet kitaptan oluşuyor. Bir kısmını ara vermeden okudum, bir kısmını kitap aralarında. Bir kısmını sevdim, bir kısmını gereksiz buldum. İbrahim Efendi Konağı - Samiha Ayverdi

Yazarın okuduğum üçüncü kitabı daha önce Mabette Bir Gece ve Hancı'yı okumuştum.  Kitabı Beyoğlu sahaflardan almıştım. Yılbaşı gelmeden okumaya niyetim vardı okuma şenliği bahanesi oldu.


Kitap romanmış gibi gözükse de değil.  Daha çok bir dönem denemesi. Osmanlının son dönemlerinde bir konak üzerinden İstanbul da/Osmanlı da yaşam gözler önüne seriliyor. Kahve kültürü, misafir ağırlama,  ramazan hazırlıkları, ramazan geceleri, bayramlar ve pek çok şey.  
Şaşalı bir hayattan sefil bir konuma düşüşü. 
Asıl zenginliğin köşkler, konaklar, mücevherler olmadığını, hepsinin gelip geçici olduğu güzel bir dille anlatılmış. 

Güzel bir dil demişken kitabın dili ağır, günümüz gençlerin anlayamyacağı kelimeler mevcut. Bir kısım kelimelerin açıklaması dip not olarak mevcut.
Ben kitabı beğendim, tavsiye edilir efendim.
Okuyun, okutun.

Ateşböceği Yolu - Kristın Hannah

Yazarın daha önce kış bahcesini okuyup beğenmiştim. Bunu beğendim mi? Henüz kara veremedim. Bir önceki kitapla kıyaslayınca cinsellik çok fazla idi, olmasa da olurdu. 11 yıllık yatılı okul hayatımda dünya etrafında dönsün isteyen  kadar pek çok insan vardı. Lise dönemimde böyle bir arkadaşım vardı. Yanlış arkadaş seçimi olduğunu fark ettiğimde fazlasıyla takıntı sahibi olmuştum. Pek çok takıntımın kaynaklarıdırlar. Onlar yaptığı için en saçma şeylerden tiskinmişimdir. O yüzden gazeteci kızımıza sinir oldum.

 Bir dostluk hikayesi diyorlar kitap için. Ne kadar derdimi anlatınca anlayacağını bilsem de ben anlatmadan bilsin isterim. Madem dost bilsin di mi?Fark ettim de kitap bana dost bildiğim ama dost olmayanları hatırlattı. Bu yüzden burada bırakacağım.
Kitabın sonunda çok ağlamışım başıma ağrılar girdi. Bir daha ağlak bir şey okumam.
Tamam taman okurum ama yakın zamanda değil :)


Kitap ne anlatıyor bir giriş yapıverseydin demeyin. Onun yerine bu yazıyı okuyun.


Karıncanın Su İçtiği  - Yaşar Kemal

Ada serisinin ikinci kitabı, ilki geçen listemde vardı. Fırat suyu kan akıyor baksana güzeldi beğenmiştim ama farklı geldi. İkinci kitapta Poyraz Musa, Vasili ve Lena anayı bulacağımı sanmıyordum meğersem devammış.

İlk kitapta Poyraz Musa hiç kimsenin yaşamadığı Rumlar tarafından boşaltılmış bir adaya (karınca adası) yerleşir. Vasili adanın yerlisi, adayı terk etmez ve ilk adaya yerleşeni vuracağına yeminler eder. Bir süre birbirinden köşe bucak kaçarak yaşarlar.  Poyraz Musa kendini öldürmek için arap çöllerinden onu takip eden kişileri bildiği için tedirgin bir hayat sürer ta ki Lena adaya gelene kadar. ardından vasili ile dost olurlar.
İlk kitabı özet geçtim ki ikinciye gelebileyim. İkinciyi  de bir sonraki kitapla özetleyeceğim :)


İkinci kitapta adanın yeni misafirleri vardır. Kadri kaptan ve anası melek hatun, Giritli ağaefendi ve kızları, Baytar cemil, Nişancı veli ve torunları...

Her gelen kendi hikayesi ile gelir. 
Savaş, kıyım  gören eski insan olur mu? Eski hatıralar gözünün önüne gelse de zevk verir mi? 
Kitapla birlikte  Mezopotamya dan Girit'e pek çok yerin savaş hikayesini okuyacaksanız.

Okuyun okutun efendim. 


Gazi ve Fikriye - Hıfzı Topuz 

Daha önce Hıfzı topuz okumadım. Daha doğrusu bitirmedim. Emanet kitap alıp başlamış bitiremeden iade etmek zorunda kalmıştım. 
Aklımda Hıfzı topuz okumak vardı. Kuzenimden Camlıcanın üç gülünü aldım. Okuyup geri vereceğim güya bir yılı aşkındır okunmayı bekliyor. 


Bu kitap babamın kitaplığından. 
Beğendim mi? Kesinlikle hayır. Yazmaya yeni başlayan birisi daha güzel yazardı eminim. Duygu yok. Atatürk profili daha faklı çizilebilirdi. Hangi meyhanede ne içtiler, kimlerle içtiler, imkanlar elvermedi istediklerini içemediler...
Atatürk'ün içtiğini herkes biliyor tamam, o kadar ön plana çıkarılmaması gerekir bence. 
Kitabın tek güzel yanı fotoğraflı olması. Eski fotoğraf bakmasını severseniz fotoğrafları başka yerden de bulabilirsiniz. 

Benden bu kadar.
Esenkalın efendim.

2 yorum:

  1. ayverdi bilmiyom okuycaaaam.
    :)

    YanıtlaSil
  2. Topuz okunmayacak fakat resimlerine bakılacak :)anlaşıldı, tamam:)

    YanıtlaSil

Sizden alalım bir fikir....