2 Ağustos 2015 Pazar

Hapsiyaş Köprüsü ( Kiremitli köprü ) Of - Trabzon

Eskiden köyler sakin olurdu, kimsecikler olmazdı.  Fındık toplar, tek sosyal etkinlik olan yaylalara gidilirdi. Yıllar geçti büyük şehir insanı boğmaya başladı o vakit köyün kıymeti bilindi. 
Bizde akraba bol ama birlikte gezilip tozulmaz. Zamanla kuzenler kaynaşmış, gezi planları yapılmış. Bizede icabet etmek düştü. 
Gezi yeri Of Hapsiyaş köprüsü. 
Arabadan inince güzel bir manzara bizi karşıladı.  Oldum olası su sesine hayran olmuşumdur. Kahvaltı yapıldıktan su etrafına yayıldık.  Ayaklar suya sokuldu. Bol bol resim  çekildi.  Atandı zıplandı. Bizden başka kimse yokmuş gibi vakit geçirildi. Halbuki Araplar fıldır fıldır geziyordu. Bir ara Filistinli kadın geldi bizle resim çekildi. 
 "Türk görünce yadırgadı " diyerek espirisi yapılacak kadar Arap vardı.  


 Bu da ispatı

Biraz eğlendikten sonra gözümüzü açıp incelemelerde bulunduk.
Köprü 1935 yılında yapılıyor.   


Kayalar üzerine oturtulan kesme taş ayakları, ahşap gövdesi ve üzerini örten kiremitli çatısıyla görülmeye değer.
Köprü hakkında netten bilgi taraması yaparken 2002 yılında aslına uygun restore edildiği bilgisine ulaştım.  Eski fotoğraflar ve şimdiki halini kıyaslayıncan aslına uygunluk kavramını farklı yorumladığım fark ettim. 
 Bir kez daha anladım ki biz turizmden anlamıyoruz. Tamam ilk bakışta güzel gözüküyor.  Yol kenarı beton yığını olmuş.  Güzel bir işletme düşünülmüş ama uygulanmamış. İşletme niyetine bir mekan düşünülmüş.  Camların, lavoboların etiketleri üzerinde içini pislik götürüyor. Mescid binası var kapısı kilitli. Kamelyalar, piknik yerleri yapılmış su niyetine çeşme yapılmamış.  

Mekan Uzungöl yolu üstünde olduğu için geleni gideni bol. Onca bakımsızlığa rağmen rağbet fazla ise bakım yapılsa neler olur siz düşünün. 
Son cümlelerden sonra beğenmediği düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.
Yolunuz düşerse gidin görün. 

4 yorum:

Sizden alalım bir fikir....