21 Temmuz 2016 Perşembe

Doğu'nun Kalbine Seyehat - Çin ve Hind Ülkeleri Hatıraları ve İlaveleri

''Çin ve Hind Ülkeleri Hatıraları ve İlaveleri'' ne uzun bir başlık oldu. Kitap yazarını  not almadım, çünkü  3 farklı kitabın derlenmiş hali. Birde yazar adlarını yazsam başlık yazmaktan başka bir yorum yazmaya üşenirim.
Kitabı bitirdiğim gibi bir iki satır yazmaya başlıyayım gün içerisinde devam ederim dedim de içim bir tuhaf. Kitap sonunda Hind diyarında kendini canlı canlı yakan normal olmayan şahısları okudum. Birde ülkemizin içinde bulunduğu durumu düşününce karışık duygular içindeyim. 
Kitapta kendini öldüren adamlar dışında başka bir şey yok mu?
Tabi ki var ama daha önce okumuş olduğum seyahatnamelerden kıyaslama yapmam gerekirse yeni bir şey yok.

Daha önce ne mi okumuşum?


Daha önce pek çok şey okudum konuyu uzatmamak için şuan Müslüman seyyahlara değineceğim. 

İbni Battuta seyehatnamesi- YKY - Çeviren;  A. Sait Aykut
İbni Fadlan Seyehatnamesi -  Yeditepe Yayınları - Çeviren; Ramazan Şeşen
Gırnati Seyehatnamesi -  Yeditepe Yayınları - Çeviren; Fatih Sabuncu

Bu seyahatnamelerden sonra kitap pek ilgimi çekmedi. Kitap, 3 farklı kitabın bir araya getirilmesi olunca kendini de tekrar etmiş oldu.

Hangi kitaplar derseniz.

1. Kitap; Süleyman el- Tacir'in 852 yılında Cin ve Hind diyarına yaptığı yolculukları, geçtiği yerlerdeki denizlerin durumunu ve duyduğu ilginç olayları anlatığı Ahbar el- sin ve'l - Hind adlı eseri.

2. Kitap; Yezid el - Sirufi'nin Ahbar El - Sın Ve'l - Hind Zeyli . Yazar Süleyman el Tacirin kitabını kendisinden yaklaşık 50 yıl sonra ( 900 Yıllar ) okuyup değerlendiriyor ve ilaveler yapıyor.

3. Kitap; Mesudi'nin 952 yılında yapmış olduğu yolculuklarını Süleyman el Tacir'in ve Yezid el Sirufi'nin notlarından yararlanarak oluşturduğu   Müruc Ez Zeheb'i.

Bu 3 kitap birbirini tamamlayacak/ teyit edecek şekilde 50 yıl ara ile yazılmış. Benzer mekanlar, olaylar 3 kitapta da geçmektedir.

Hangi detaylar derseniz.

Kendini yakmak isteyen Hintlilerin hükümdardan izin almaları ve kendilerini diri diri yakmaları.

Serendip adalarında değerli taşların çıktığı.

 Serendip adası ( Seylan / Sri- lanka ) üzerinde bir tepede Hz. Adem'in ayak izinin olduğu.

Hint ve Çin diyarında elde edilen misklerin toplanması, nakledilmesi ve değerlendirilmesi.

 Maldiv adalarında da hakimiyetin kadınlar elinde olduğu ve alışverişte para yerine deniz kabuğu kullanılması.

Dünyanın geçici olduğunu vurgulamak için ölen hükümdarlarını sokaklarda sürüklenmesi.

Hind hurmasının çok değerli olduğunu ve ilaçlarda kullanıldığını. İskender Hindistan üzerine yürüyünce hocası Aristo'nun hind hurmasına sahip olması için İskender'e mektup yazdığını. İskender'inde bir adayı tamamen boşaltırıp yerine Yunasitan'dan yerli halk yerleştirdiğini kitaptan öğrenmiş bulunuyoruz.


Bu detayların haricinde daha önceki seyahatnamelerde geçen deniz kızı ve devler ile ilgili hiç bir detay bu kitapta mevcut değil. Ya o dönemde gezilen mekanlarda bu hikayeler anlatılmıyor ya da kitapta yer verilmemiş. Zaten bölümlerin sonlarında pek çok detay var ama değinmedik yada şu kitapta bahsettik  diyede belirtiliyor.

Kitap sonunda kullanılan haritayı beğenmediğimi de eklemeden edemeyeceğim. Üç farklı kitap bir arada ise her biri için farklı harita kullanılması ve daha detay verilmesi gerekirdi.

Bu konuda Yeditepe yayınlarının yeni bir düzenleme getirmesi gerekir diye düşünüyorum.

Şimdilik benden bu kadar.
Uzun süre daha seyahatname okumam diye düşünüyorum. Aslında Gerard De Nerval'in Doğu'da Seyahat adlı eserini okumak istiyorum ama bulamadım. İntertnetten şipariş vereyim dedim. Şunu da alayım bunu da alayım diye bir liste hazırladım. Gözüm korktu.


Hangi ara okurum, nereye koyarım diye düşünmekten alamadım, Kitap fiyatlarına hiç değinmiyorum.
Her şey indirime girdi de bir benim listemdeki kitaplar girmedi.

Belki Hay bin Yekzan'ı alırım. 
Ben karar verene kadar esenkalın. 


2 yorum:

 1. Cidden bu kotaplar neden indirimde degil :))))
  Ne kdr guzel anlatmis mukayese etmissin. Cok hosuma gitti. Hic boyle kitap okumasam da heveslendirdin beni de gerci hay bin yakzan listemde. Onu da sevmeyecegime eminim ama felsefe hocamiz tavsiye etmisti o zmndan beri okuyayım diyorum 🙈

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Baştan sevmeyeceğim diye kendinizi şartlarsanız sevemezsiniz ki :) Gerçi ben daha okumadım, belki siz seversiniz de ben sevemem.

   Sil

Sizden alalım bir fikir....