11 Mart 2015 Çarşamba

Hayvan Çiftliği & Kiyoto

Hayırdır inşallah blog aleminde bir durgunluk var. 
Hadi ben izlediğim blogları göremiyorum bahanem var diye blogla ilgilenmiyorum. Siz değerli blog yazarları neden pasifsiniz. 
Bize neler oluyor, eski heyecan neden kayboldu. Herkes ınstagram mı kullanıyor?
Birileri bizi tutup silkelesin, olmuyor böyle. 
Sevgili blogcanlar evde pasif oturunca insanın paylaşacak pek bir şeyi olmuyor. Sürekli kitap yazıp sıkıcı blog yazarı olmak istemiyorum ( safinaz öyle bir şey demişti) diyeceğim olmuyor. Pek ala çoğumuz defter tutmayı bırakıp her şeyimizimizi sanal alemde depolar olduk. Bende okuduğum kitapları not alayım,  unutmayayım istedim. 
En son seyehatname okumuştum.  Ondan sonra dergiler okuyayım dedim ( atlas ve derin tarih dergileri beni bekliyor) olmadı. Sürekli dergide okunmuyormuş. Dergilerin arasında iki kitap okudum değişiklik iyi geldi.


Ilki uzak doğudan.  Japon yazar Yasunari Kawabata dan Kiyoto. 
Bazı kaynaklarda kitap kiraz cicekleri diye geçiyor.  
Başlarken ne kitap hakkında nede yazar hakkında bilgim vardı. Ön yargı olmadan okudum ve sevdim. Zaten 230 sayfa bir günde bitiyor.
Bulunmuş çocuk  Çieko'nun ikizi Naeko ile tanışması üzerinden japon kültürünü, bayramlarını, kıyafetlerini ve  sınıf farklılığına değiniliyor. Kitabın sonu belirgin bir şekilde bitmesede kitabı beğendim. 
Ikinci kitap uzun zamandır okuma listemde olan Hayvan Çiftliği.
konusunun ne olduğunu bilerek başladım.  Bildiğim bir konu olmasına rağmen sıkılmadan okudum.
 Fırsatınız olursa ikisinede okumanızı tavsiye ederim.

Keyifli okumalar, esenkalın. 


12 yorum:

 1. Orwell severim , Hayvan Çiftliği 'ni de okudum. Kawabata okumadım , merak ettim ama. Mutlu günler. Ben sıkıcı mıkıcı yazmaya devam ediyorum. Gerçi bu aralar kolaya kaçıp, çerezlerle idare ediyorum genelde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benimde söylemek istediğim tam olarak bu. Daha yüzeysel yazıyoruz. "Hı okumuştum" diyip iki kelimede özetliyoruz. Baharla birlikte canlanmalıyız.

   Sil
 2. safinazı güldürdün :) hala aynı şeyi düşünüyorum :*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) yazacak ilginç bir hikayem yok, ne yapsam ki?

   Sil
 3. Kiraz Çiçekleri adı ile okumuştum ben o kitabı. Japon edebiyatı sunumu için. Senin aksine pek sevmedim. Sanırım durgun şeyleri sevmediğimden. İçim sıkılmıştı. =D Ama Kawabata özeldir tabii ki. Hikayesi beni bir hayli etkilemişti.

  Hayvan Çiftliği ise efsanelerdendir. Bu kitabı lisede okutmak istediğimde konusu ne sorusu ile karşılaşmıştım. Okumayan kalmasın lütfen.
  Oyunu da muhteşemdir. Tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sakinliği bende sevmem de Nedense kiraz çiçeklerini beğendim. Hayvan çiftliğinin oyunu olduğunu bilmiyordum, not alıyorum. Teşekkür ederim.

   Sil
 4. Demek ben bu durumda sıkıcılığın dibine vurmuş oluyorum zira kitaptan başka bir şey paylaşmıyorum blogumda :D şu japon yazarı fena halde merak ettim , bu aralar çok severek okuyorum bu Japon yazarları...

  YanıtlaSil
 5. öyle azizim öyle bloglar durgun ig daha kolay. :D
  hayvan çftliğini çok görüyorum bu ara. bakalım ne zmn okurum ben de ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende çok seveni var, popüler kitap diye erteleyip duruyordum. Sonunda okudum ve hayal kırıklığına uğramadın.

   Sil
 6. Bugünkü yazımda inceledim. Çok efsane bir kitap. Bloguma da beklerim.

  YanıtlaSil
 7. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil

Sizden alalım bir fikir....