28 Eylül 2016 Çarşamba

Bir haftalık tatil # 3 köy gezmece

Eskiden köye giden çok olmazdı, son zamanlarda köye rağbet arttı. Geçen sene ilk defa köyde su sorunu yaşadık. Çocukken köy filmleri izler anlam veremezdim, insanlar neden su için kavga eder ki, kazsın toprağı su çıkarsın,  kendine kuyu yapsın derdim. Ahh masum çocukluğum ne bilsin su denen şeyin ne büyük nimet olduğunu ve kolay bulunamadığını.
Neyse efendim bu seneden köye giderken kalabalık bir ortam bekliyordum ama yanılmışım. Fındıklar toplanmış ve kalabalık şehirlere dönüş yapılmış. Haliyle köyde genç kimse kalmamış.
Resme bakarak aslında köyümüzün boş olduğunu görebilirsiniz.


Tam orta kısım bizim mahalle, asıl köy sağ üst kısımda kalabalık olarak ilerliyor. 
Biz ortanın en altındaki evdeyiz, en üst tepede büyüklerimizi ziyaret etmemiz gerekiyor. 


Kamyonun üstünde süper yolculuktan sonra tepelerin tadını çıkardık.


Her bir köşede ayrı ayrı  resim çekildik.Şu köşede kaç resim çekildik biz bile sayamadık. 3 kardeş sıra ile en az on poz çekilmişizdir. Bloğa kendimi koymadım, ablam kendini paylaşıyor zaten bende paylaşsam bir şey demez. 

Şu merdivende düzgün poz vereceğim diye kendimi paraladım. Önümden gelen giden eksik olmadı. Köy evlerinde en sevdiğim kare olur yere yakın oflanlar.  Merdiven ve merdiven altında yer sofrası ca 
 ''Oflan nedir?'' dediğinizi duydum. 
Bizim oralarda bu mutfak dolaplarına oflan ya da terek denir.  Aslında terek Gümüşhane, Bayburt  yöresinde daha çok kullanılır. Evin hanımıda Bayburtlu, 40 yıllık eşini bu yıl kaybetti, kendisi ile ile ilgilenecek çocuğu olmadığı için kalabalığa yakın küçük bir ev yapacaklar kendisine ( tepede sadece 2 ev var ). Anlayacağınız 10 sene sonra bu evden sadece temeller geriye kalır.  Onca yaşanmışlıklar evin hanımı ile birlikte toprak olur. 

 
Bu oflanda ikinci evden. Ev kışları pek kullanılmasa da. Bakımı sürekli yapılıyor. Temiz ve sağlam bir ev. Bayramlaşmaya değilde fotoğraf çekilmeye gitmiş gibi her köşesinde ayrı ayrı poz verdik.
Veee son. 
Serinin devamı olacak şimdilik köye veda edeyim.

Esenkalın.
2 yorum:

Sizden alalım bir fikir....