22 Mayıs 2012 Salı

Çiçekler

Yaklaşık bir aydır terasa çıkmıyordum, bir bakayım ne var ne yok. İyi ki çıkmışım. Annem bulduğu her kaba maydanoz, marul ekmiş.Yanlarındaki kaktüsleri de koparmış.


Eskiden bu saksıda ne vardı hatırlamıyorum. Marullar hep orada imişler gibi duruyor ama, bizim midemizde. Yerine yenileri dikildi.

Taze maydanoz, henüz toplamadık. Bunlar da var olan 3 -5 çiçeğimiz.Ablamın diktiği tohumlar demek isterdim ama yabani ota daha çok benziyor.Büyük bir kaktüs balkondan düşünce her bir parcası ayrı saksıya dikildi.


Belli olmasa da iki farklı kaktüs var. Önde daha ince olan farklı bir tür


Yılbaşı çiçeği, bu sene açmadı malesefİki sardunyada beyaz çiçek açtı. Pembe olan bu sene karda mahvoldu. 


                       Bu da yeğenimin okulda çimlendirdiği fasulyesi


Bunlar henüz dikilmedi poşetleri ile dikilmeyi bekliyorlar.


                   ablamın uzun uğraşları sonucu tutan zakkum


 isim yazmak isterdim  ama üzgünüm, cahilliğime verin


sevdiğim isimsiz çiçeklerden birisukulentlere bayılıyorum. geçen yıl kücücüktü köyde yengemin sukulentini görünce bayağı imrenmiştim. Şimdi bizimki kocaman olmuş. Hemen 3 tane dal kopardım yeniden dikip hediye etmek için.


adını bilmediğim diğer bir çiçek


veeee yaz akşamlarının vazgeçilmezi akşam sefası


Bu çiçek Behiye teyzeden ablam için. Ablamın iş yeri yeni bir binaya taşınıyor. Ofis hediyesi niyetine. İşim olunca bana da getirecek sözünü aldım.

kaktüsleri çok severim küçücüktü iki yılda bu kadar büyüdü bütün bir  yıl kaktüs radyosyonu alıyor diye tv dibinden ayrılmadı ben de acıdım tatile çıkardım.

 isimleri olmasa da olur zehirli sarmaşık gibi ikisini de sevmiyorum.yeni fidelerimizi dikelim


koyun gübresi, toprak, saksı


bilmeyenler için koyun gübresi


 seneye dikilmeyi bekleyen çiçek soğanı


yeni dikilen çiçeklerim

en sevdiğim saksı, kırılan avizenin içine çiçek diktim. 


bu ne şimdi dediğinizi duyuyorum. duvarın arasında büyümüş


Başlık atıp destanlar yazacak kadar çok çiçeğim olmadığı biliyorum. Benden bu kadar.


8 yorum:

 1. benimde baktığım birkaç bitki türü var.iyi oluyor insan stresini atıyor. :)

  YanıtlaSil
 2. Ablan cevaplıyor:)
  İsimlerini merak edersen ablana sorabilirsin.Çoğunu bilir.
  Adlarını bilmiyorum diye verdiğin ilk resimlerde kalaşo ve parlak mustafa yanyanalar,aşağıda bir kaz ayağı vardı galiba...işte bu kadar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kimya mühendisi arkadaşımız....kalaşo ve sukulentlere bayılırım =))))
   bana kalaşonun yaprağından koparıp getirebilir misin salı günü...nolur....sukulentide başka yüzsüzlük anımda isterim artık =D
   ben kimmiyim...bilmem...sen salı getir kim isterse ben oyum...ama yaprağı bana salı kopar da getir emi... :))))

   Not: kalaşo köklü bir çiçek olmadığından yaprağı koparılıp yaprağın boyutu ne kadar büyükse 1 gün falzla olmak üzere 2 gün kuru bir ortamda bekletilip...sonrasında yaprak hafif çap ve çok derine olmadan dikilince toprağa kendinden köklenir hemencecik...

   Sil
 3. heeey acemi blogger!sen çiçekleri severmiydin yaaa?kardeşler arasında yalnızca ablan seviyor, ilgileniyor diye bilirdim.bu arada para koleksiyonunu ne zaman göstereceksin:))

  YanıtlaSil
 4. harikaymis daha ne olsun. anneciginin diktiklerine bayildim. Cogaltip hediye etme fikrine de :) heyecanin daim olsun semizotuda gordum sanki saksilarin birinde sevgilerimle:)

  YanıtlaSil
 5. semacım, soğanlarını görmüştüm annemde dikmişti.

  sevgili menekşe, çiçek sevgim ablamın ki kadar değil. Ben daha çok sukulent ve kaktus gibi kalın, dökülmeyen yapraklı çiçekleri seviyorum.
  Para koleksiyonu için daha önce çektiğim fotoları bulamıyorum, yeniden çekmekte çok zahmetli. Ben uğraşırım diyorsan buyur çek, elin boş gelme ama Osmanlı parası al gel :)

  Bestecim, öncelikle hoş geldiniz. Yengemin çiçeklerinin çokluğunu, güzelliğini bildiğim için benimkiler çok az geliyor, yengeme yetişmeye çalışıyorum :)
  semiz otunun fide halini bilmiyorum desem ayıp eder miyim :) tohumlar karışık olduğu için var olabilir ama ben bilmiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hey gidi osmanlı....nerede eskizarif,kibar atalarımız.küfürü bol bir erkek güruhumuz var ne yazık ki.

   Sil
 6. Çiçekleriniz ne kadar güzel, bayıldım, hele insanın kendi marulunu, maydonuzunu yetiştirmesi ne kadar keyiflidir kimbilir:)

  YanıtlaSil

Sizden alalım bir fikir....